• vindicat.pl»
  • Baza wiedzy»Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - kiedy i dlaczego powinieneś go złożyć?

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - kiedy i dlaczego powinieneś go złożyć?

13-07-2018

Uzyskałeś korzystny wyrok sądu lub nakaz zapłaty? Świetnie! Jednak to dopiero połowa Twojej drogi do odzyskania pieniędzy i zakończenia sprawy. Twoim kolejnym krokiem powinno być złożenie wniosku o nadanie wyrokowi lub nakazowi zapłaty tzw. klauzuli wykonalności. Sprawdź czym jest klauzula wykonalności, kiedy możesz ją uzyskać i dlaczego powinieneś.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Co to jest klauzula wykonalności?

W momencie, gdy sąd wyda wyrok lub nakaz zapłaty, nie możesz od razu przejść do jego egzekwowania. Nie ma znaczenia to czy orzeczenie jest dla Ciebie korzystne czy nie.

Orzeczenie to zarówno nakaz zapłaty jak i wyrok.

Najpierw sąd musi zaopatrzyć Twoje orzeczenie w klauzulę wykonalności i potwierdzić tym samym, że nadaje się ono do egzekucji. Dopiero wtedy możesz udać się do komornika. Na drodze do odzyskania pieniędzy ten krok jest konieczny.

W klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że uzyskany przez Ciebie wyrok lub nakaz zapłaty spełnia wymogi i stanowi podstawę do rozpoczęcia egzekucji. Nie orzeka niczego nowego - potwierdza jedynie, że możesz przystąpić do egzekucji uzyskanego orzeczenia.

Kiedy można złożyć wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności?

Twoje orzeczenie może zostać opatrzone klauzulą wykonalności, gdy jest już prawomocne lub podlega natychmiastowemu wykonaniu. Natychmiastowa wykonalność wynika z ustawy lub osobnego orzeczenia sądu w tej sprawie.

Prawomocne orzeczenie to takie, co do którego minął już termin na wniesienie przez pozwanego środka odwoławczego lub innego środka zaskarżenia.

Jeśli minęły dwa tygodnie od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty i pozwany nie zaskarżył go, nakaz zapłaty staje się prawomocny. Dotyczy to zarówno postępowania upominawczego jak i nakazowego. Możesz więc złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

W przypadku wyroku, rzecz wygląda niemal identycznie. Jeśli pozwany w ciągu 2 tygodni od doręczenia mu wyroku nie złożył apelacji, możesz już wnioskować o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Bez tego nie będziesz mógł odzyskać swoich pieniędzy.

 

Klauzula wykonalności - z urzędu czy na wniosek?

Co do zasady klauzula wykonalności jest nadawana na wniosek. Istnieje kilka wyjątków, gdy sąd faktycznie zrobi to z urzędu m.in., gdy zasądza alimenty. Z urzędu sąd nadaje klauzulę wykonalności również w przypadku niektórych spraw z zakresu prawa pracy.

Istnieje jeszcze jeden istotny przypadek, w którym nie musisz składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Nie musisz o nią wnioskować, jeśli swój nakaz zapłaty uzyskałeś w trakcie elektronicznego postępowania upominawczego.

Nakazowi zapłaty uzyskanemu w trakcie elektronicznego postępowania upominawczego sąd nadaje klauzulę z urzędu, niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu.

Jednak i w tym przypadku nie możesz pozostać bierny - powinieneś złożyć wniosek o doręczenie tytułu wykonawczego. Sąd nie zrobi tego bez Twojej pisemnej prośby. Dowiedz się więcej o tym czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze i czy Twoja sprawa nadaje się do rozpoznania przez e-sąd.

Zasadniczo jednak, jeśli chcesz uzyskać klauzulę wykonalności, powinieneś zainicjować tzw. postępowanie klauzulowe. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek - o nadanie klauzuli wykonalności.

Który sąd nadaje klauzulę wykonalności?

Zasadniczo robi sąd I instancji, przed którym toczyła się Twoja sprawa.

Jeśli jednak wyrok w Twojej sprawie stał się prawomocny dopiero po postępowaniu przed sądem II Instancji, to wniosek możesz złożyć do sądu II instancji.

Będzie tak np. w przypadku rozpoznania apelacji przez sąd wyższej instancji. Sąd Najwyższy nie zajmuje się takimi sprawami i nigdy nie nadaje klauzuli wykonalności.

Przykład:

Pan Jan uzyskał przeciwko swojemu dłużnikowi korzystny wyrok w sądzie rejonowym. Pozwany odwołał się jednak od wyroku i sprawa trafiła do sądu II instancji. Sąd okręgowy również orzekł na korzyść Pana Jana. Pan Jan chciałby złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi. Do którego sądu powinien się zwrócić?

Pan Jan spokojnie może złożyć wniosek do sądu II instancji, a więc tego, który wydał ostateczne orzeczenie w sprawie. Nie powinien z tym jednak zwlekać, bo w pewnym momencie sąd II instancji przekaże akta sprawy z powrotem do sądu I instancji.

5 wskazówek, które pomogą Ci napisać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności to krótkie, ale bardzo ważne pismo. Chodzi przecież o Twoje pieniądze. Powinieneś więc wiedzieć w jaki sposób prawidłowo je skonstruować. Poniżej kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

  1. Wskaż strony postępowania. Umieść dane swoje i swojego dłużnika oraz oznacz sąd, do którego kierujesz wniosek. Podaj PESEL, NIP lub nr KRS swojego dłużnika. Podaj również swój PESEL, NIP lub KRS. Jeśli tego nie zrobisz, sąd może wezwać Cię do ich wskazania, co przedłuży sprawę. Z ostrożności - zawsze podawaj numery.
  2. Zawnioskuj o nadanie prawomocnemu wyrokowi lub nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Powinieneś tu również określić, który sąd wydał orzeczenie oraz podać sygnaturę sprawy. Jeśli nie dysponujesz odpisem orzeczenia w tym miejscu zawnioskuj również o jego doręczenie.
  3. Określ kto ma ponieść koszty nadania klauzuli wykonalności - Ty czy dłużnik. Jeśli dłużnik, napisz, że wnioskujesz o obciążenie dłużnika kosztami postępowania wg norm przepisanych.
  4. Zawnioskuj o doręczenie Twojego odpisu wyroku lub nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
  5. Wymień załączniki, załącz je do wniosku i podpisz pismo.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności to pismo, w którym zwykle nie ma zbyt wielu załączników. Często jedyny załącznik stanowi potwierdzenie uiszczenia opłaty. Jeśli jednak posiadasz odpis orzeczenia, koniecznie również go załącz. Ma to wpływ na opłatę.

Opłata za wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - samo nadanie klauzuli orzeczeniu sądu nie podlega opłacie sądowej ani kancelaryjnej.

Dotyczy to jednak jedynie sytuacji, w której posiadasz odpis orzeczenia i załączysz go do wniosku.

Jeśli nie masz odpisu orzeczenia w swojej sprawie i zawnioskowałeś we wniosku o nadanie klauzuli wykonalności o jego doręczenie, będziesz musiał uiścić opłatę kancelaryjną. Wynosi ona 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Jeśli nie wiesz ile stron ma orzeczenie wydane w Twojej sprawie, spróbuj ustalić to w sekretariacie sądu. To bardzo ważne, ponieważ musisz uiścić opłatę w odpowiedniej kwocie.

Zbyt trudne? Uzyskaj gotowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności z Vindicat.pl!

Vindicat.pl to aplikacja służąca małym i średnim przedsiębiorcom do samodzielnego odzyskiwania pieniędzy online. Kompleksowo prowadzi firmy przez cały proces egzekwowania spłaty długu i podpowiada co należy zrobić w danej sprawie. Umożliwia również wystawienie długu na giełdzie długów i upraszcza kontakt z dłużnikiem. Vindicat.pl to również bogata baza gotowych pism niezbędnych na poszczególnych etapach windykacji.

Dokumenty, które możesz wygenerować z Vindicat.pl to pisma gotowe do złożenia, spersonalizowane i profesjonalne. Opierają się na danych dotyczących Twojej sprawy, które wprowadziłeś do systemu. Aplikacja generuje gotowe dokumenty, które musisz jedynie podpisać.

Vindicat.pl to ogromna pomoc w trakcie windykacji. Prowadzi przedsiębiorców za rękę przez jej poszczególne etapy i sugeruje najlepszy scenariusz postępowania. Nad wszystkim czuwają eksperci z dziedziny windykacji, których zawsze możesz poprosić o pomoc.

Z aplikacji możesz również w prosty sposób wygenerować swój wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

 

Jak wygenerować wniosek o nadanie klauzuli wykonalności z aplikacji Vindicat.pl?

Aby móc korzystać z gotowych pism dostępnych w aplikacji Vindicat.pl, konieczne jest założenie konta w systemie. Wybierz najlepszą ofertę dla swojej firmy, a przez cały proces rejestracji przeprowadzi Cię system.

Następnie system poprosi Cię o wprowadzenie danych dotyczących Twojej sprawy. Kiedy wprowadzisz już dane swoje i dłużnika oraz informacje dotyczące długu, aplikacja przeprowadzi tzw. analizę stanu sprawy. Jest to krótka ankieta. Pojawi się w niej m.in. pytanie o to czy uzyskałeś już tytuł wykonawczy.

Następnie wśród sugerowanych czynności pojawi się pytanie o to czy zadzwoniłeś do sądu, aby dowiedzieć się czy Twój wyrok lub nakaz zapłaty jest już prawomocny. Jeśli masz taką pewność, możesz przejść do wygenerowania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Aplikacja przypomni Ci też, że jeśli swój wyrok uzyskałeś w e-sądzie, nie musisz składać wniosku i możesz pominąć ten krok.

Podczas generowania wniosku, system poprosi Cię o podanie kilku niezbędnych informacji. Powinieneś uzupełnić dane sądu, do którego złożysz wniosek, sygnaturę akt i PESEL lub NIP dłużnika. To wszystko - system może już wygenerować wniosek.

Wygenerowany, gotowy wniosek możesz pobrać bezpośrednio z aplikacji. Aby było Ci wygodniej, otrzymasz go również na maila. Pismo jest spersonalizowane, kompletne i gotowe do złożenia w sądzie.

Pobierz gotowy wniosek
o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności   ›

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - ważny krok do odzyskania Twoich pieniędzy

Choć samo pojęcie „klauzula wykonalności” brzmi obco, jest to nic innego jak sądowe potwierdzenie, że Twój wyrok nadaje się do egzekucji komorniczej. Jest to po prostu kolejny krok na drodze do odzyskania pieniędzy. Możesz spróbować sporządzić wniosek samodzielnie lub skorzystać z aplikacji Vindicat.pl. Jeśli Twoja firma często boryka się z problemem braku płatności, aplikacja Vindicat.pl to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki automatyzacji działań windykacyjnych oszczędzisz czas i pieniądze.

Przekonaj się i załóż konto już dziś.

Pytania i odpowiedzi:

Czy można odzyskać pieniądze bez klauzuli wykonalności?

Nie. Twój wyrok lub nakaz zapłaty to tytuł egzekucyjny. Aby odzyskać pieniądze, sam tytuł egzekucyjny to za mało - musisz mieć tytuł wykonawczy. Twój wyrok lub nakaz zapłaty stanie się tytułem wykonawczym dopiero po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności. Dopiero mając tytuł wykonawczy możesz „wykonać” treść orzeczenia i przejść do egzekucji.

Czy wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności przerywa bieg przedawnienia?

Bieg przedawnienia przerywa się m.in. poprzez podjęcie jakiejś czynności przed sądem. Musi być ona podjęta bezpośrednio celem dochodzenia lub zaspokojenia roszczenia. Obecnie, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, uznaje się, że złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przerywa bieg przedawnienia. Nadal jednak występują w tym zakresie spory wśród prawników. Możesz więc spotkać się z innymi opiniami.

Ile trwa nadawanie przez sąd klauzuli wykonalności?

Zazwyczaj nie trwa to zbyt długo. Przepis mówi, że sąd powinien wydać klauzulę bezzwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. W praktyce bywa różnie, ale z reguły sądy przestrzegają tego terminu. Możesz założyć, że klauzula wykonalności w Twojej sprawie zostanie nadana w ciągu 3 dni.

Jak brzmi treść klauzuli wykonalności?

„W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, dnia ..... 20..... r. Sąd ..... w ...../Referendarz sądowy w Sądzie ..... w ..... stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w całości/w zakresie ..... oraz poleca wszystkim organom, urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy.”.

Jeśli klauzulę umieszcza się na wyroku, opuszcza się frazę „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”. Treść klauzuli wykonalności ustala Minister Sprawiedliwości, a nie poszczególne sądy.

Czy pozwany może zaskarżyć klauzulę wykonalności?

Sąd nadaje klauzulę wykonalności w formie postanowienia (nie wyroku). Pozwany może więc złożyć zażalenie na postanowienie sądu. Ma na to 7 dni od doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. W zażaleniu pozwany może powoływać się jedynie na zarzuty i uchybienia formalnoprawne, np. nieprawomocność orzeczenia będącego podstawą tytułu egzekucyjnego.

Co zrobić z dalej z klauzulą wykonalności?

Twoim kolejnym krokiem powinno być złożenie wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji. Zanim jednak o zrobisz, możesz spróbować raz jeszcze wezwać dłużnika do dobrowolnego oddania pieniędzy. Jeśli tego zrobi, złóż wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Oceń ten artykuł:

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - kiedy i dlaczego powinieneś go złożyć?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!