• vindicat.pl»
  • Baza wiedzy»Dofinasowanie z tarczy antykryzysowej - czy może zostać zajęte na poczet długów?

Dofinasowanie z tarczy antykryzysowej - czy może zostać zajęte na poczet długów?

10-05-2021

Tarcza antykryzysowa a egzekucja - to temat, który interesuje wielu wierzycieli. Czy otrzymanie przez dłużnika dofinansowania od państwa może poprawić sytuację wierzyciela? Czy dofinansowanie z tarczy antykryzysowej może zostać zajęte na poczet długów? W dzisiejszym artykule przyglądamy się tej kwestii. Sprawdź, czy rządowa pomoc, którą otrzymał dłużnik, może pozytywnie wpłynąć także na odzyskanie Twoich należności.

Dofinasowanie z tarczy antykryzysowej - czy może zostać zajęte na poczet długów?

Zajęcie komornicze środków z tarczy antykryzysowej - czyli jakich?

Na początek warto przypomnieć, że jako „środki z tarczy antykryzysowej” rozumiemy różne formy pomoc od państwa. Niektóre z nich umożliwiają przedsiębiorcy skorzystanie z ulgi w świadczeniach związanych z prowadzeniem biznesu. Inne natomiast polegają na bezpośrednim przelaniu gotówki na firmowe konto. Interesująca z perspektywy wierzycieli jest właśnie druga z wymienionych form pomocy.

Wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych to m.in.:

  • świadczenie postojowe dla przedsiębiorców,
  • dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracowników,
  • pomoc w zakresie zawartych umów cywilnoprawnych,
  • jednorazowa pożyczka ze środków Funduszu Pracy (dla mikroprzedsiębiorców; na okres spłaty wynoszący maksymalnie 12 miesięcy).

Każda z tych form wsparcia w założeniu ma obniżyć negatywne skutki pandemii - zarówno w zakresie spadku dochodów przedsiębiorców, jak i ich pracowników (w tym także wykonawców umów cywilno-prawnych).

Czy komornik może zająć środki z tarczy antykryzysowej?

Aby otrzymać pomoc finansową od państwa, przedsiębiorca musi oczywiście spełnić szereg konkretnych wymogów. Są one opisane w treści poszczególnych tarcz antykryzysowych, niestety w sposób bardzo skomplikowany i mało precyzyjny. Załóżmy jednak, że Twój dłużnik spełnił wszystkie wymogi... i otrzymał wsparcie. Czy jako wierzyciel będziesz mógł także „skorzystać” i szybciej odzyskać swoje należności z pomocą komornika? Niestety nie.

Komornik nie ma prawa zająć środków pochodzących z tarcz antykryzysowych.

Teraz - w maju 2021 r. - nie ma już co do tego wątpliwości, choć pojawiały się one tuż po wejściu w życie poszczególnych tarcz antykryzysowych. Zakazu tego nie zmienia nawet fakt, że w przypadku niektórych form pomocy (np. pożyczki z Funduszu Pracy), przepis nie mówi o braku możliwości zajęcia wprost. Wynika on jednak z innych regulacji. Na korzyść dłużnika będącego beneficjentem takiego świadczenia przemawiają chociażby przepisy w zakresie egzekucji z sum przyznanych przez Skarb Państwa.

Z tych właśnie uregulowań wynika, że specjalne formy pomocy, do których bez cienia wątpliwości należy pożyczka z Funduszu Pracy, nie mogą zostać zajęte w drodze egzekucji komorniczej. Za taką interpretacją przemawia art. 831 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego [Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578, 2320, z 2021 r. poz. 11].

 

Komornik nie może zająć dofinansowania z tarczy antykryzysowej, ale czy aby na pewno?

Wiemy już, że komornik nie powinien zajmować dofinansowania z tarcz anykryzysowych, bez względu na formę, w jakiej zostało udzielone. W praktyce jednak do takich zajęć dochodzi. Jak to możliwe?

Komornik, który zajmuje konto dłużnika, nie ma informacji o tym, jakie jest źródło pochodzenia znajdujących się na nim środków. Taką informację ma tylko bank, który prowadzi firmowy rachunek dłużnika.

Banki jednak każdorazowo nie weryfikują, skąd pochodzą pieniądze na firmowym koncie. Z tego względu w stosunkowo prosty sposób może dojść do pomyłki.

„Odwrócenie” skutków takiego zaniedbania - z perspektywy dłużnika - nie jest łatwe. Jeśli od momentu wpływu środków na rachunek dłużnika minie kilka tygodni, czy nawet miesięcy, a dopiero potem dojdzie do zajęcia, to wykazanie, że pieniądze te faktycznie pochodziły z tarczy antykryzysowej, jest bardzo trudne. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy na rachunku odnotowano większe obroty. Z tego powodu faktycznie w praktyce dochodzi do sytuacji, w których komornik zajmuje i przekazuje wierzycielowi dofinansowanie z tarcz antykryzysowych.

Co jeśli komornik zajął środki z tarczy antykryzysowej?

Jeśli komornik błędnie zajął dofinansowanie z tarczy antykryzysowej na rachunku dłużnika, dłużnik może złożyć reklamację. Co ważne, powinien ją złożyć do banku, który prowadzi jego firmowy rachunek, a nie bezpośrednio do komornika dokonującego zajęcia.

Reklamację dłużnik powinien skierować właśnie do banku. Bank, w przeciwieństwie do komornika, ma wiedzę na temat źródła pochodzenia konkretnych środków na rachunku.

Komornicy podkreślają, że zadaniem banku, który realizuje zajęcie, jest wyłączenie środków niepodlegających zajęciu spod egzekucji. Bank powinien wyłączyć je i poinformować komornika o przeszkodzie do przekazania określonych środków z rachunku dłużnika.

W razie, gdyby jednak doszło do nieprawidłowego zajęcia: dłużnik nie ma zbyt wiele czasu na działanie. Reklamację do banku powinien złożyć w ciągu 7 dni.

Termin ten wynika z faktu, że w przypadku zajęcia komorniczego bank najpierw „zamraża” pieniądze na okres tygodnia. Dopiero potem przekazuje je do komornika. Ten czas, czyli wspomniane już 7 dni, to w założeniu właśnie czas na reakcję dłużnika w razie, gdyby wyrył jakiekolwiek nieprawidłowości.

Czy dłużnik zawsze reaguje? Nie zawsze. Nie wszyscy dłużnicy wykazują się wymaganą w takich przypadkach starannością. W praktyce więc, choć do tego typu sytuacji dochodzić nie powinno, zdarza się, że do wierzycieli trafiają środki z tarcz antykryzysowych.

Przykład:
Pan Jan, dłużnik, otrzymał wsparcie finansowe w ramach jednej z tarcz antykryzysowych. Toczyło się już wobec niego postępowanie egzekucyjne. Komornik, po tym, jak na firmowym koncie pana Jana pojawiły się środki z tarczy, dokonał ich zajęcia. Komornik nie wiedział, skąd pochodzą pieniądze. Pan Jan w ciągu 7 dni mógł złożyć reklamację do banku. Bank mógłby wówczas poinformować komornika o przeszkodzie do przekazania środków z rachunku dłużnika i wyłączeniu ich spod egzekucji. Niestety Pan Jan zorientował się, że środki zostały zajęte dopiero po ok. 2 miesiącach. W takim przypadku wykazanie przez Pana Jana, że środki zostały zajęte niesłusznie, byłoby bardzo trudne... a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.

Windykacja online w dobie pandemii - najbezpieczniejsze rozwiązanie dla każdego wierzyciela

Pomoc finansowa od państwa, którą otrzymał dłużnik, w założeniu nie pomoże niestety wierzycielom w szybszym odzyskaniu pieniędzy. Nie warto więc czekać, aż dłużnik dobrowolnie postanowi zapłacić - zamiast tego trzeba działać! Najlepiej - z pomocą systemu do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

System do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl pomaga przedsiębiorcom skutecznie odzyskiwać wszystkie firmowe należności - także w tych nietypowych czasach!

System Vindicat.pl to idealne rozwiązanie także na czas pandemii COVID-19, ponieważ:

  • Pieniądze można odzyskiwać bez wychodzenia z domu - w pełni bezpiecznie, w 100% online. Bez zbędnego (i często krępującego) kontaktu z dłużnikiem!
  • To rozwiązanie niezwykle korzystne finansowo, dostępne także w modelu rozliczenia success fee (prowizyjnym).
  • Windykacja, na życzenie przedsiębiorcy, może toczyć się całkowicie automatycznie - dzięki temu wierzyciel może realnie oszczędzać swój czas!

Więcej na temat zalet windykacji online w pandemicznych czasach, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

 

Jak w dobie COVID-19 skutecznie odzyskiwać pieniądze online?

Jak rozpocząć przygodę z efektywną windykacją online? Wystarczy założyć konto w systemie Vindicat.pl, wybrać ofertę i wprowadzić dane z nieuregulowanych faktur. To naprawdę takie proste!

Aby skutecznie windykować online, nie potrzebujesz żadnej prawniczej lub windykacyjnej wiedzy.

Nie potrzebujesz także dodatkowych programów. Wystarczy przeglądarka internetowa, z której korzystasz na co dzień. System wskaże Ci, co i kiedy zrobić, a jeśli wybierzesz opcję windykacji automatycznej - cały polubowny proces przeprowadzi za Ciebie. Zapewni również wszystkie niezbędne narzędzia.

Samodzielna windykacja online w systemie Vindicat.pl to:

  • Popularna giełda długów. Dodanie danych dłużnika na giełdę długów to bardzo skuteczny sposób zmotywowania go do szybszej zapłaty. Dotychczas tego nie robiłeś? Czas najwyższy! A jeśli chcesz zapłacić za windykację dopiero po odzyskaniu pieniędzy - giełda długów Vindicat.pl to rozwiązanie dla Ciebie. Innowacyjna giełda Vindicat działa także w modelu rozliczenia success fee. Dowiedz się, na czym to polega.
  • Wsparcie na etapie prewencyjnym, w tym w szczególności przy pomocy systemu do monitoringu płatności.
  • Baza gotowych do użycia pism windykacyjnych i dokumentów. Znajdziesz w niej m.in. pozwy, e-pozwy, wezwania do zapłaty, czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wszystkie gotowe do użycia, wymagające jedynie odręcznego podpisu!
  • Robot windykacyjny, który przeprowadzi windykację za Ciebie. Chcesz oszczędzać czas i wolałbyś, aby windykacja toczyła się samoczynnie? To możliwe!
  • Opcja dodania wpisu do BIG InfoMonitor oraz wygenerowania raportu o wiarygodności potencjalnego kontrahenta.

W dobie pandemii postaw na bezpieczeństwo i skuteczność, które zapewnia windykacja online!

Dofinasowanie z tarczy antykryzysowej na pomóc przede wszystkim dłużnikowi i jego pracownikom...

... a nie wierzycielowi. Tak w ogromnym uproszczeniu można podsumować wnioski płynące z prawnych uregulowań dotyczących finansowego wsparcia biznesów, które ucierpiały na skutek COVID-19. Choć oczywiście, biorąc pod uwagę główne zadanie np. tarczy finansowej, której celem jest m.in. likwidacja zatorów płatniczych, teoretycznie część środków powinna móc legalnie trafić na konta wierzycieli. Niestety wygląda to inaczej.

W dobie pandemii bezpieczniej więc postawić na windykację polubowną. Dzięki sprawnemu przeprowadzeniu etapu polubownego, najlepiej w bezpiecznej formule online, można uniknąć zaangażowania w sprawę sądu i komornika. Jak zwykle - czym szybciej rozpoczniesz działania, tym większe będą Twoje szanse na sukces. Nie zwlekaj więc i już teraz sprawdź ofertę systemu do windykacji online Vindicat.pl:

Windykuj skutecznie - bez wychodzenia z domu lub biura!

FAQ:

Czy w trakcie pandemii realizuje się zajęcia z rachunku bankowego?

Tak. Pandemia nie jest przeszkodą dla dokonywania „zwykłych” zajęć. O ile środki nie są wyjęte spod egzekucji (tak jak np. w przypadku świadczeń z tarcz antykryzsowych), to mogą zostać zajęte.

Kto informuje dłużnika o zajęciu - bank czy komornik?

Dłużnika informuje komornik. Zasadniczo bank nie ma takiego obowiązku.

Czy komornik, aby dokonać zajęcia, musi znać numer konta dłużnika?

Nie. Komornikowi wystarczy wiedza o tym, gdzie dłużnik prowadzi swoje konto lub konta. Nie musi znać konkretnego numeru.

Czy bank zawsze ma 7 dni na przekazanie środków z zajętego rachunku na rachunek komornika?

Co do zasady tak, ale istnieje w tym zakresie kilka wyjątków. Należy do nich np. egzekucja bieżących alimentów lub rent. W takich przypadkach bank niezwłocznie przekazuje komornikowi środki z zajętego rachunku.

Czy jeśli dłużnik ma w jednym banku kilka firmowych rachunków, to każdy z nich zostanie zajęty?

Tak. Co więcej, zajęcie będzie dotyczyło nie tylko środków obecnych już na rachunku, ale również tych, które dopiero na niego wpłyną.

Czy każdy dłużnik może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników?

Nie. Należy spełnić trzy podstawowe warunki: spadek obrotów gospodarczych, brak zaległości publiczno-prawnych w określonym okresie oraz brak przesłanek do ogłoszenia upadłości. Dofinansowanie to jest 3-miesięczne.

Czy ograniczenia w zakresie zajęć komorniczych w dobie pandemii dotyczą również dłużników będących pracownikami?

Tak. Przejawia się to m.in. w zwiększeniu kwoty wynagrodzenia pracownika wolnej od zajęcia komorniczego - o 25% w przypadku każdego członka rodziny nieosiągającego dochodu, będącego na utrzymaniu pracownika. Dotyczy to przypadków, gdy wypłata pracownika została zmniejszona lub członek jego rodziny stracił swoje źródło dochodu (na skutek działań zapobiegających zarażeniu).

Oceń ten artykuł:

Dofinasowanie z tarczy antykryzysowej - czy może zostać zajęte na poczet długów?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!