Pozafinansowe koszty windykacji

29-04-2024

Jeśli prowadzisz własną firmę, to wiesz, ile dodatkowych obowiązków musisz wykonać, aby prężnie się rozwijała. Wbrew oczekiwaniom nie wystarczy jedynie sprzedawać czy realizować usługi. Należy także pilnować rozliczeń, terminów, podwykonawców oraz procesów windykacyjnych. Z windykacją jest podobnie, jak z prowadzeniem firmy. Po drodze pojawiają się dodatkowe koszty, które poniesiesz, a których nie można przeliczyć na żadną walutę.

Pozafinansowe koszty windykacji

Samodzielna windykacja może być bardzo czasochłonna

Wierzyciele, stając przed koniecznością windykacji, zadają sobie pytanie, ile to mnie będzie kosztowało? Zastanawiają się po prostu czy windykacja będzie się opłacała. To pytanie powraca jak bumerang szczególnie w kontekście windykacji małych długów. Pisaliśmy osobny artykuł o tym dlaczego warto windykować małe długi.

Wierzyciele zapominają o zadaniu sobie najważniejszego pytania, ile swojego czasu muszę poświęcić, aby zaspokoić zaległe roszczenie?

Czas w windykacji jest niewidzialnym kosztem, który bardzo trudno zmierzyć i nie można go odzyskać. Wierzyciele często poświęcają czas na działania windykacyjne prowadzone niejako na oślep. Posiłkują się znalezionymi w Internecie wzorami wniosków i szukają odpowiedzi na nurtujące pytania na forach i grupach społecznościowych.

Samodzielna windykacja może być prawdziwym pożeraczem czasu, zarówno dla doświadczonych, jak i niedoświadczonych windykatorów-amatorów. Wierzyciele na początku windykacji nie są w stanie uwzględnić wszystkich zmiennych, które mogą wpłynąć na końcowy czas windykacji.

W trakcie windykacji wierzyciele zdają sobie sprawę, że jest to pracochłonny i czasochłonny proces.

 

Na co trzeba poświęcić czas podczas windykacji?

Podczas samodzielnej windykacji musisz zaplanować czas i przestrzeń tak, aby wykonać szereg działań windykacyjnych. Musisz po pierwsze zdobyć wiedzę z dziedziny windykacji, bez której nie będziesz w stanie ruszyć z miejsca. Kiedy już przewertujesz blogi tematyczne, dowiesz się, że proces windykacyjny możesz podzielić na windykację polubowną i windykację sądowo-egzekucyjną.

Najważniejsze działania, które musisz podjąć podczas windykacji polubownej:

  • kontakt z dłużnikiem,
  • wezwanie do zapłaty,
  • rozpoczęcie negocjacji,
  • opracowanie warunków ugody,
  • ostateczne wezwanie do zapłaty.

Pomiędzy powyższymi zadaniami musisz jeszcze na bieżąco wypełniać swoje standardowe firmowe obowiązki.

Na początku windykacji musisz poświęcić swoją energię i czas, aby nawiązać kontakt z dłużnikiem. Będzie to zadanie o zmiennym poziomie trudności, wszystko zależy od tego, na jakiego dłużnika trafisz. W najlepszym przypadku załatwisz sprawę za pomocą jednego telefonu.

W najgorszym telefon dłużnika przestanie odpowiadać, a majątek dłużnika przestanie oficjalnie istnieć. Nieuczciwy dłużnik może podejmować próby ukrycia majątku w celu utrudnienia na windykacji, lub nawet całkowitego uniemożliwienia jej.

Chcesz wiedzieć, jak się zabrać za stworzenie wezwania do zapłaty? Nie musisz szukać dalej, spieszymy z wyjaśnieniem!

Musisz przesłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty, a przed wstąpieniem na drogę sądową także ostateczne wezwanie do zapłaty (nazywane także przedsądowym wezwaniem do zapłaty). Bywa, że wysłanie wezwania do zapłaty i kontakt telefoniczny zadziała na dłużnika i skłoni go do spłaty zobowiązania, lub rozpoczęcia negocjacji.

Prowadzenie negocjacji jest korzystne dla wierzyciela i dłużnika. Obie strony powinny dołożyć starań, aby doprowadzić do pozasądowego rozstrzygnięcia sprawy.

Podczas negocjacji możesz zaproponować dłużnikowi:

  • rozłożenie długu na raty,
  • opracowanie nowego harmonogramu spłat,
  • anulowanie odsetek związanych ze zwłoką.

Rozmowa i zrozumienie sytuacji finansowej dłużnika pozwoli Ci opracować najwydajniejszy plan spłaty. Czasami lepiej zgodzić się częste, ale małe raty, niż bez końca czekać, aż dłużnik zaspokoił na raz całą zaległość.

Jak widzisz windykacja polubowna, może być skuteczna, ale jest jednocześnie pracochłonna i czasochłonna.

A to może być dopiero połowa sukcesu, bo jeśli dłużnik nie zapłaci na tym etapie i złamie postanowienia ugody i nie pozostanie Ci nic innego niż wstąpić na ścieżkę sądową. Windykacja sądowo-egzekucyjna to osobny i również długi proces. Niejednokrotnie dużo, dużo dłuższy i bardziej skomplikowany niż opisana powyżej windykacja polubowna.

Najważniejsze działania, które musisz podjąć podczas windykacji sądowo-egzekucyjnej:

  • złożenie pozwu,
  • wygranie procesu sądowego,
  • doprowadzenie do uzyskania nakazu zapłaty i klauzuli wykonalności,
  • skierowanie sprawy do komornika.

Windykacja sądowo-egzekucyjna wiąże się z tworzeniem bardzo profesjonalnych pism sądowych oraz przestrzeganiem rygorystycznego terminarza. Jak widzisz, lista zadań koniecznych do wykonania przy prowadzeniu samodzielnej windykacji, jest naprawdę pokaźna.

Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, bo każde niedopatrzenie lub błąd mogą doprowadzić do przeważenia szali zwycięstwa na stronę dłużnika.

Jeśli zdecydujesz się na wsparcie profesjonalnego windykatora, znacznie skrócisz czas poświęcony na proces dochodzenia należności. W przypadku wyboru drugiej opcji musisz jedynie wypełnić podstawowe dokumenty, przekazać zebraną dokumentację (stanowiącą dowodowy w sprawie) i omówić z windykatorem szczegóły współpracy.

Stres - pozafinansowy koszt windykacji

Stresu nie unikniesz, ale możesz go sobie znacząco zaoszczędzić, przekazując odzyskanie długu w ręce profesjonalistów. Kontakt z dłużnikiem potrafi być bardzo nieprzyjemny. Jeśli masz taką możliwość, przekaż to zadanie windykatorowi, który zna techniki radzenia sobie z kłopotliwym dłużnikiem.

Niestety zdarzają dłużnicy, którzy w bardzo niekulturalny i zaciekły sposób bronią się przed windykacją. Historie o dzikich lokatorach i składaniu fałszywych oświadczeń majątkowych niestety są prawdziwe. Dłużnicy potrafią naprawdę daleko posunąć się, aby uniknąć płatności. Zdarza się, że kłamią lub podejmują próby manipulacji.

Windykacja zaległego roszczenia wiąże się z silnymi emocjami. Jest to sytuacja stresowa dla dłużnika i dla wierzyciela, a w takim stanie trudniej o chłodny osąd sprawy. Zdecydowanie lepiej przekazać sprawę windykatorowi czy mediatorowi, którzy skupią się na wypracowaniu polubownego rozwiązania.

Szczególnie wysoki poziom stresu może wystąpić podczas:

  • konfliktów z dłużnikiem,
  • negocjacji,
  • procesów sądowych.

Już sama wizyta na sali sądowej zazwyczaj kojarzy nam się ze stresem. W końcu przez cały proces sądowy nie masz pewność, jakiego rezultatu możesz się spodziewać. Dodatkowo jeśli podczas rozprawy dłużnik kłamie lub utrudnia prowadzenie sprawy, nerwy mogą być naprawdę napięte.

Stres pojawia się oczywiście również wtedy, kiedy chodzi o pieniądze, a szczególnie ich brak.

Jeśli brakujący przelew od dłużnika miał zapewnić stabilność finansową Twojej firmy, to brak takiego przelewu może wywołać poważną frustrację. Stres może pojawić się również wtedy, kiedy pieniądze za wykonaną pracę były przeznaczone na dalszy rozwój Twojej firmy. A teraz przez opieszałość i nieuczciwość dłużnika plany rozwojowe zostały wstrzymane, lub okazje całkiem przepadły, bo były mocno uzależnione czasowo.

Przykład:

Właściciel firmy XYZ zdecydował się samodzielnie odzyskać pieniądze od dłużnika. Podjął taką decyzję w nadziei, że w ten sposób zaoszczędzi na windykacji. Nie przewidział jednak, że czas, który musi przeznaczyć na odzyskanie długu, znacznie przekracza jego zasoby. Właściciel firmy XYZ podejmował próby kontaktu z dłużnikiem. Wielokrotnie próbował skłonić dłużnika do zaspokojenia roszczenia. Kiedy telefony nie zadziałały wysłał dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Ze względu na brak reakcji dłużnika na wezwanie, właściciel przesłał także ostateczne wezwanie do zapłaty.

To, co się działo dalej znacznie przerosło wyobrażenie właściciela firmy XYZ. Musiał wkroczyć na ścieżkę sądową, gdzie wymagane były fachowe wnioski i pozwy. Niestety przez brak doświadczenia i nerwy właściciel nie poradził sobie na rozprawie. Sąd oddalił wniosek ze względu na niedostateczną dokumentację sprawy.

Przedsiębiorca będzie windykował dłużnika ponownie, ale tym razem nie będzie oszczędzał na gaży dla profesjonalistów. Oszczędzi za to swój czas i zaoszczędzi sobie stresu związanego z całym procesem.

Jednym ze sposobów na ograniczenie stresu związanego z windykacją jest oczywiście oddelegowanie tego zadania do Vindicat. Proponujemy także wprowadzić do rutyny biznesowej sprawdzanie potencjalnych klientów przed nawiązaniem współpracy. Warto prześwietlić firmę, z którą planujesz współpracę, aby zaoszczędzić sobie takich przykrych niespodzianek jak nierzetelny kontrahent.

Aby sprawdzić wiarygodność klienta, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy zajrzyj do:

  • Krajowego Rejestru Sądowego,
  • Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej,
  • Biur Informacji Gospodarczej.

Te trzy źródła powinny dać Ci obraz klienta, z którym zamierzasz współpracować. Dowiesz się, czy klient nie ma długów, czy prowadzi legalnie działalność gospodarczą oraz, czy nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie upadłościowe. Zabezpiecz swoją firmę na wszystkie możliwe sposoby, zanim zdecydujesz się na współpracę z nową firmą. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

 

Windykacja zaległych należności ze wsparciem Vindicat

Logowanie w systemie jest bardzo łatwe i szybkie, a windykacja za pomocą naszego systemu prosta i skuteczna. Spróbuj raz, a już nigdy nie wrócisz do samodzielnej windykacji. Zrezygnuj z czasochłonnej windykacji, za którą płacisz swoim cennym czasem i stresem. Wybierz rozwiązanie, które likwiduje koszty pozafinansowe! Wybierz Vindicat!

Vindicat to system do automatycznej windykacji należności i monitoringu płatności online.

Za pomocą systemu Vindicat przeprowadzisz skuteczną windykację polubowną oraz windykację sądowo egzekucyjną. W razie potrzeby możesz pobrać za pośrednictwem Vindicat raport z BIG InfoMonitor. Stworzyliśmy też ogromną Giełdę długów, na której możesz sprzedać wierzytelność, której chcesz się pozbyć.

W systemie Vindicat znajdziesz dla siebie:

  • spersonalizowane i gotowe do użycia dokumenty windykacyjne i pisma sądowe,
  • rozbudowany moduł negocjacyjny,
  • pieczęć prewencyjną, która zwiększy skuteczność wysyłanych rachunków i faktur,
  • zaawansowany technologicznie RoboVindicat do automatycznej windykacji,
  • całkowicie zdalny system do monitoringu płatności.

RoboVindicat to narzędzie, które stworzyliśmy z myślą o współczesnych przedsiębiorcach. Ma za zadanie wspierać windykację w małych i średnich przedsiębiorstwach. Zautomatyzować to co zautomatyzować można i tworzyć przestrzeń na rozwój biznesu. Nasz system do monitoringu płatności to niezawodne narzędzie prewencyjne, dzięki któremu dużo łatwiej zapanować nad fakturami i utrzymać rękę na pulsie.

Model abonamentowy oraz model prowizyjny

Z myślą o różnorodnych potrzebach naszych klientów zaprojektowaliśmy dwa wygodne modele rozliczeniowe. W modelu abonamentowym płacisz stałą kwotę za obsługę wybranej liczby spraw. Natomiast w rozliczeniu prowizyjnym koszty zależne są od windykowanej kwoty. Nasze wynagrodzenie wynosi tylko 6% od odzyskanej kwoty. Wynagrodzenie pobieramy dopiero wtedy, kiedy odzyskamy dla Ciebie pieniądze.

Jeśli jednak zdecydujesz się windykować do skutku, jesteśmy do Twoich usług!Zaloguj się na Vindicat.pl już teraz!

FAQ:

Co to znaczy pozafinansowe koszty windykacji?

Pozafinansowe koszty windykacji to takie koszty, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Do najwyższych kosztów pozafinansowych ponoszonych podczas windykacji zaliczamy stres i czas.

Jak przekazać windykację zaległej faktury do systemu Vindicat?

To bardzo proste i zrobisz to za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie Vindicat.pl. Dalej musisz tylko postępować zgodnie ze wskazówkami, które zobaczysz na ekranie. Na pewno dasz radę!

Czy mogę windykować za pomocą Vindicat jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?

Tak! System Vindicat jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców.

Kto ponosi pozafinansowe koszty windykacji?

Pozafinansowe koszty windykacji ponosi wierzyciel i dłużnik.

Co zrobić, aby ograniczyć stres podczas windykacji?

Przed rozpoczęciem windykacji przygotuj sobie dokładny plan windykacji, aby po drodze nic Cię nie zaskoczyło. Jeśli możesz, zdecyduj się na automatyzację tych obszarów windykacji, w których jest to możliwe. Reaguj w czasie rzeczywistym na zmiany, które pojawią się podczas procesu windykacji.

Oceń ten artykuł:

Pozafinansowe koszty windykacji
Ocena: 5/5
Głosowano: 1 raz.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!