Jak prawidłowo przygotować harmonogram spłaty długu?

24-05-2021

Harmonogram spłaty długu to dokument, który jest niezbędny w przypadku rozłożenia długu na raty. Zasadniczo nie jest to skomplikowane pismo. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo przygotować harmonogram spłaty długu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Co musi zawierać harmonogram? Czy przygotowanie i przestrzeganie takiego dokumentu może być korzystne także dla wierzyciela? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Jak prawidłowo przygotować harmonogram spłaty długu?

Rozłożenie długu na raty i harmonogram spłaty długu - kiedy ma sens?

Propozycja rozłożenia długu na raty nie zawsze spotyka się z aprobatą wierzycieli. Większość przedsiębiorców wychodzi z założenia, że chcą otrzymać całą płatność jednorazowo i skrócić konieczność kontaktu z dłużnikiem. To zrozumiałe. Niestety nie zawsze jednorazowa spłata będzie możliwa.

Zdarzają się sytuacje, w których dłużnik chce uniknąć postępowania sądowego, a jednocześnie naprawdę nie może sobie pozwolić na jednorazową spłatę całego zadłużenia. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie rozłożenie długu na raty i harmonogram spłaty.

Harmonogram spłaty w praktyce najczęściej pojawia się w dwóch sytuacjach:

  • jako element ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem,
  • jako jednostronna propozycja składana przez dłużnika wierzycielowi - w sytuacjach, gdy dłużnik sam deklaruje, że spłaci zadłużenie, jednak w dłuższej perspektywie czasu.
 

Rozłożenie długu na raty i harmonogram spłaty długu - czy to może być korzystne rozwiązanie dla wierzyciela?

Warto podkreślić, że z rozłożenia zadłużenia na raty i przygotowania harmonogramu spłaty, profity może czerpać nie tylko dłużnik. Może to robić również wierzyciel.

Jakie to korzyści? Przede wszystkim:

  • Dzięki harmonogramowi spłaty długu, który dłużnik zaakceptował w drodze ugody lub zaproponował, wierzyciel zyskuje uznanie długu. Chodzi o potwierdzenie, w którym dłużnik przyznaje, że dług faktycznie istnieje. To może być ważny dowód w sprawie, gdyby jednak okazało się, że trzeba ją skierować do sądu. Dodatkowo uznanie sprawia, że wierzyciel może skorzystać z szybszego i tańszego trybu postępowania nakazowego. O zaletach postępowania nakazowego pisaliśmy w artykule Postępowanie nakazowe, czyli jak dochodzić swoich roszczeń?.
  • W harmonogramie, warunki i terminy spłaty poszczególnych rat są precyzyjnie określone. Dzięki temu dłużnik nie będzie mógł zasłaniać się tym, że „nie pamiętał” o poszczególnych terminach lub czegoś „nie zrozumiał”. Dokładne wskazanie terminów i warunków zdecydowanie działa na korzyść wierzyciela.
  • Nierzadko uzyskanie zapłaty w ratach jest jedynym sposobem na „wydobycie” jakichkolwiek środków od dłużnika. Często jest też sposobem szybszym i skuteczniejszym i długotrwałe postępowanie sądowe.

Zawsze warto więc rozważyć możliwość rozłożenia należności na raty - nawet jeśli początkowo terminy spłaty poszczególnych rat wydają się bardzo dalekie.

Jak przygotować harmonogram spłaty długu - co musi zawierać harmonogram spłaty długu?

Harmonogram spłaty długu nie jest ani skomplikowanym, ani sformalizowanym dokumentem. Nie jest to też długie, wielostronicowe pismo - jest raczej krótkie i bardzo konkretne. Większość przedsiębiorców spokojnie poradzi sobie z jego przygotowaniem.

Harmonogram spłaty długu zaproponowany wierzycielowi przez dłużnika powinien zawierać:

  • Datę sporządzenia dokumentu.
  • Dane firmowe stron (dłużnika i wierzyciela).
  • Potwierdzenie, że dłużnik posiada u wierzyciela dług, oraz wskazanie jego dokładnej wysokości. W najprostszej wersji treść może tego potwierdzenia może brzmieć np. Potwierdzam, że firmie XYZ z siedzibą w ... nr NIP.... przysługuje od reprezentowanej przeze mnie firmy roszczenie w kwocie .... (słownie:..) wynikające z faktur VAT o numerach... Nie wnoszę zastrzeżeń co do okoliczności powstania długu ani jego wysokości.
  • Wymienienie (np. w przejrzystej tabeli) nieopłaconych przez dłużnika faktur VAT. Warto podać numer dokumentu, termin płatności wynikający z dokumentu oraz kwoty pozostałe do zapłaty.
  • Propozycję spłaty wierzytelności w kwocie X zł wraz z odsetkami w wybranej liczbie rat. W tym miejscu powinna znaleźć się rozpiska zawierająca informację dotyczącą kwot i terminów płatności poszczególnych rat.
  • Podpis i pieczątkę dłużnika.

Jeśli harmonogram jest elementem ugody pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, wówczas pismo powinno zawierać dodatkowe elementy charakterystyczne dla ugody. Pisaliśmy o nich w artykule Ugoda z dłużnikiem - wzór z omówieniem. W takich przypadkach warto też pamiętać o dodatkowym, korzystnym dla wierzyciela zapisie:

Do ugody można dodać postanowienie, zgodnie z którym brak zapłaty którejkolwiek z rat sprawia, że cała należność od razu staje się wymagalna.

Dłużnik nie przestrzega harmonogramu spłaty długu - co robić?

Sporządzenie profesjonalnego harmonogramu to jedno... a czym innym jest jego przestrzeganie. Czasem zdarza się niestety, że dłużnik, mimo początkowych dobrych chęci, nie przestrzega zadeklarowanych przez siebie terminów. Można oczywiście próbować ponownie dogadać się z kontrahentem, jednak każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść wierzyciela. Wówczas najczęściej skuteczne rozwiązanie jest tylko jedno. Jest nim postępowanie sądowe.

Jeśli dłużnik ignoruje ustalone w harmonogramie lub ugodzie warunki spłaty, nie zwlekaj i skieruj sprawę do sądu.

Przykład:
Pan Adam prowadzi hurtownię z materiałami biurowymi. Jego dłużnikiem jest Pani Danuta, która prowadzi niewielki sklep papierniczy. Pani Danuta regularnie zaopatrywała się w hurtowni Pana Adama, jednak niedawno jej firma wpadła w tarapaty finansowe. Pan Adam, biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę, zaproponował Pani Danucie rozłożenie należności na raty. Elementem ugody było rozłożenie długu na 5 równych rat, płatnych co 30 dni. Niestety, po dwóch miesiącach, na firmowe konto bankowe Pana Adama nie wpłynęła ani złotówka. Pan Adam postanowił więc nie zwlekać i skierował sprawę do sądu. Dzięki temu, że dysponował ugodą, harmonogramem spłaty, a tym samym potwierdzeniem przez Panią Danutę istnienia długu, mógł skorzystać korzystnego trybu nakazowego. Poniósł więc aż 4-krotnie niższe opłaty sądowe (w stosunku do „standardowego” trybu postępowania). Sąd wydał nakaz zapłaty i Pan Adam mógł przekazać sprawę do komornika.

Szybka (i sprytna!) windykacja to najlepszy sposób na kontrahentów, którzy nie płacą w terminie

Negocjacje z dłużnikiem i rozłożenie długu na raty to jedna z czynności, jakie można podjąć w ramach windykacji polubownej. Zdecydowanie jednak nie jest to czynność jedyna. Oprócz tego istnieje wiele innych, równie (a może nawet bardziej!) skutecznych działań. Można m.in. dodać dane dłużnika na giełdę długów, czy dodać wpis do Biura Informacji Gospodarczej.

Obawiasz się, że nie znasz wszystkich możliwości, jakie oferuje współczesna windykacja polubowna? Nie musisz. Przez cały ten proces przeprowadzi Cię system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Innowacyjna platforma do windykacji online Vindicat.pl pomaga małym i średnim firmom skutecznie odzyskiwać firmowe należności.

System Vindicat.pl to rozwiązanie dla firm, które:

  • Chcą odzyskiwać pieniądze szybko, w 100% przez Internet.
  • Szukają rozwiązań, które są przede wszystkim skuteczne (aż 93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się sukcesem na etapie polubownym!).
  • Chcą mieć kontrolę nad działaniami windykacyjnymi i zawsze wiedzieć, co dzieje się w ich sprawie.

System Vindicat.pl wspiera przedsiębiorców na każdym z etapów windykacji. Na etapie polubownym windykacja może toczyć się całkowicie automatycznie!

Aby windykować online, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy prawnej ani windykacyjnej. Jeśli na co dzień pracujesz przy komputerze - na pewno poradzisz sobie z obsługą intuicyjnej platformy. Wystarczy założyć konto, wybrać ofertę i wprowadzić dane z nieopłaconych faktur. Na dalszym etapie system dokładnie wskaże Ci, co, jak, i w jakim terminie powinieneś zrobić.

Jeśli w systemie Vindicat.pl wybierzesz opcję windykacji automatycznej - system cały proces przeprowadzi za Ciebie. Opłata za windykację zostanie pobrana dopiero po odzyskaniu pieniędzy!

 

Vindicat.pl to:

  • Giełda długów. Umieszczenie danych dłużnika na popularnej giełdzie wierzytelności to bardzo skuteczna motywacja do zapłaty. Innowacyjna giełda długów Vindicat działa również w modelu success fee. Dowiedz się więcej o tym korzystnym dla każdego wierzyciela rozwiązaniu!.
  • Automatyczna wysyłka do dłużników wezwań do zapłaty i przypomnień - w formie SMS i e-mail.
  • Obszerna baza gotowych do użycia i spersonalizowanych dokumentów. W systemie znajdziesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wystarczy je pobrać, wydrukować i złożyć odręczny podpis. Całość zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund!
  • Wsparcie na etapie prewencyjnym - system do monitoringu płatności dostosowany do specyficznych potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Możliwość skorzystania z BIG InfoMonitor - wygenerowania raportu o wiarygodności kontrahenta oraz dodania wpisu.
  • Opcja umieszczania na wystawianych przez Ciebie fakturach pieczęci prewencyjnej Dzięki niej kontrahent od razu wie, że w razie braku płatności na czas, sprawą zajmą się profesjonaliści Vindicat.

Skuteczna windykacja online, bez wychodzenia z domu i bez angażowania dużej ilości Twojego cennego czasu? Teraz to możliwe.

Z pomocą systemu do windykacji Vindicat.pl windykacja nie musi być dłużej utrapieniem!

Zawsze warto próbować rozwiązać sprawę polubownie

Rozłożenie długu na raty i przygotowanie odpowiedniego harmonogramu spłaty w wielu sytuacjach będzie korzystnym rozwiązaniem dla obydwu stron. Pozwala uniknąć postępowania sądowego, które zwykle (a szczególnie w pandemicznych warunkach) trwa bardzo długo. To polubowne rozwiązanie, o którym zdecydowanie warto pamiętać.

Przez cały etap polubowny windykacji przedsiębiorców prowadzi system Vindicat.pl. Windykacja online może odbywać się z Twoją pomocą lub całkowicie automatycznie. System pomaga zawrzeć ugodę z dłużnikiem i pomaga w bezpiecznym rozłożeniu długu na raty. Podejmuje też szereg innych sprawdzonych czynności windykacyjnych, dzięki którym pieniądze szybko znajdą się na Twoim firmowym koncie. Sprawdź ofertę w modelu rozliczenia prowizyjnego (windykacja automatyczna) lub abonamentowego (windykacja samodzielna)!

FAQ:

Harmonogram spłaty długu a firma windykacyjna - co jeśli dług kupiła firma windykacyjna?

Jeśli specjalistyczna firma odkupiła dług od wierzyciela - nadal można negocjować ratalną spłatę należności. W tym celu trzeba skontaktować się z firmą windykacyjną i dowiedzieć się, ile aktualnie wynosi należność (powiększona o odsetki za zwłokę). Firmy windykacyjne zwykle wykazują się dużą wyrozumiałością co do rozłożenia długu na raty i nie powinno być w tym zakresie większych problemów.

Czy można modyfikować harmonogram spłaty długu?

Oczywiście. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zmiany powinien zaakceptować także wierzyciel. „Samowolka” dłużnika może znaleźć swój finał w sądzie.

Jak ustalić odpowiednią wysokość rat w harmonogramie spłaty?

Aby wysokość rat była realna i możliwa do przestrzegania przez dłużnika, nie może być zbyt wysoka. Często dłużnicy zbyt optymistyczne postrzegają swoje możliwości. Rozmawiając z dłużnikiem o wysokości rat, warto wprost zapytać go, czy jest pewien, że będzie w stanie się z nich wywiązać. Zawsze można zaproponować rozłożenie należności na więcej niższych rat.

Czy dłużnik, który ma u danego wierzyciela kilka długów, może sam zdecydować, który chce spłacić najpierw?

Tak. Jeśli jednak dłużnik nie wskaże wierzycielowi takiej informacji, wówczas to wierzyciel może podjąć tę decyzję.

Czy wierzyciel może nie zgodzić się na zaproponowany przez dłużnika harmonogram?

Tak. Wierzyciel może negocjować liczbę rat, terminy spłaty i konkretne kwoty. Może złożyć własną propozycję.

Czy można rozłożyć dług na raty, gdy wierzyciel uzyskał już nakaz zapłaty lub wyrok?

Tak. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Na dojście do porozumienia z pominięciem długotrwałego postępowania egzekucyjnego niemal nigdy nie jest za późno.

Czy można rozłożyć zadłużenie na raty, gdy sprawa jest już u komornika?

Można się o to postarać. Komornik samodzielnie nie ma uprawnień, aby rozłożyć dług na raty. Może zrobić to tylko wierzyciel. Komornik może jednak pośredniczyć w ustaleniu nowych warunków spłaty.

Oceń ten artykuł:

Jak prawidłowo przygotować harmonogram spłaty długu?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!