Windykacja należności - na czym polega?

06-12-2016

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Gdy kontrahent nie chce się porozumieć, firma zmuszona jest podjąć bardziej stanowcze kroki Na czym polega windykacja należności i jakie są jej kolejne etapy?

zdjecie przedstawia młotek sędziowski oraz plik banknotów Euro o różnych nominałach

Windykacja przedsądowa (Postępowanie polubowne)

Po pierwsze, aby zdyscyplinować dłużnika i „zmotywować” go do uiszczenia należności, przedsiębiorcy często, wysyłają ponaglenia smsem, e-mailem lub faksem,  piszą monity, które wysyłają pocztą. Dzwonią do dłużnika z ponagleniem.

Najbardziej popularną formą przedsądowej windykacji długu jest wysyłanie listem poleconym pisemnego wezwania do zapłaty. Przedsiębiorcy często takie wezwania piszą samemu, podają dane dotyczące rodzaju, wierzytelności oraz wymagany sposób i termin płatności. Czasami wspominają o konsekwencjach, które spotkają dłużnika, jeśli nie ureguluje długu w podanym terminie.  Ostatnie wezwanie do zapłaty powinno informować dłużnika, że jeśli nie zapłaci to sprawa zostanie skierowana do sądu. Należy pamiętać, aby dokumentować wszystkie działania na tym etapie, ponieważ będą one stanowiły ważny dowód w postępowaniu sądowym.

Wszystkie te działania zabierają bardzo dużo czasu, jeśli nie chcesz tego robić sam albo nie wiesz w jakiej kolejności to zrobić skorzystaj z systemu Vindicat.pl. Zobacz jak prosto wygenerować w naszym systemie wezwanie do zapłaty:

Jeśli zależy ci na relacjach z dłużnikiem (np. jest on stałym klientem) to lepiej prowadzić z nim negocjacje i zawrzeć ugodę, w której rozłożymy spłatę długu na raty. Jeśli chcesz negocjować z dłużnikiem wykorzystaj do tego system Vindicat.pl. Zobacz na naszym filmiku, jak prowadzić negocjacje online z dłużnikiem:

Kiedy wezwania lub negocjacje nie przyniosą żadnego skutku warto skorzystać z giełdy długów. Wystawienie oferty na giełdzie długów spowoduje upublicznienie danych dłużnika i może sprawić, że dłużnik będzie skłonny uregulować dług. System Vindicat.pl również zawiera wbudowaną giełde długów, jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z niej to zobacz nasz filmik na którym dowiesz się jak dodać dłużnika na giełdę długów:

Postępowanie sądowe

Kolejnym krokiem, po wyczerpaniu wszystkich przedsądowych metod windykacji należności jest wniesienie pozwu do właściwego sądu. Przedsiębiorcy często obawiają się postępowania sądowego, ponieważ są przeświadczeni o jego wysokich kosztach. Są to obawy bezpodstawne, ponieważ kosztami postępowania sądowego zasadniczo obciążany jest dłużnik.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku skierowania sprawy do sądu niezwykle ważną rolę odgrywa czas –  roszczenie może bowiem się przedawnić. Pozew do sądu bądź e-sądu możesz wygenerować w systemie Vindicat.pl, nie stracisz na to czasu, a będziesz miał pewność, że jest to profesjonalny pozew stworzony przez prawników, a nie wzór z Internetu niewiadomego pochodzenia.

 

Wyrok sądowy – konsekwencje

Po wydaniu przez sąd orzeczenia o nakazie zapłaty należy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi
– lub nakazowi zapłaty – klauzuli wykonalności. Następnie, jeśli dłużnik nie odwoła się od decyzji sądu, wierzyciel powinien udać się do komornika sądowego, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a także wnioski do komornika egzekucję z poszczególnych części majątku dłużnika, możesz również pobrać z naszego systemu Vindicat.pl

Pamiętajmy, że im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na odzyskanie należności, dlatego warto skorzystać z systemu Vindicat.pl tuż dzień po terminie zapłaty, wtedy nasze szanse na odzyskanie należności wynoszą aż 91%.

Oceń ten artykuł:

Windykacja należności - na czym polega?
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!